Saúdská Arábie začíná vydávat a obnovovat povolení k pobytu na čtvrtletní bázi

232

Ministerstvo vnitra zastoupené Hlavním pasovým úřadem (Jawazat) a Ministerstvem lidských zdrojů a sociálního rozvoje spustilo čtvrtletně novou službu pro vydávání a obnovování povolení k pobytu (Iqama) pro expatrioty.


Iqama je důležitá jako doklad o pobytu a práci v Království; povinné při otevírání bankovních účtů cizinci, pronájmech nemovitostí, registraci na služby atd. Získání povolení Iqama od saúdskoarabského ministerstva práce a sociálního rozvoje obvykle trvá jeden až tři týdny.


Řízení o vydání a obnovení povolení k pobytu probíhá ve spolupráci se Saudskoarabským úřadem pro data a umělou inteligenci (SDAIA) zastoupeným Národním informačním centrem. Tento krok následuje po nedávném rozhodnutí Rady ministrů o zahájení vydávání a obnovování Iqama související s pracovními povoleními na dobu minimálně tří měsíců. Pro domácí pracovníky a podobné typy zaměstnání však platí výjimka.


Nový mechanismus umožní zaměstnavateli prodloužit si povolení k pobytu spojené s pracovním povolením po zaplacení expatriačního poplatku (finanční kompenzace) na různé doby tří, šesti a devíti měsíců s výjimkou období 12 měsíců.


3. listopadu začala fungovat řada online služeb, které umožňují mimo jiné čtvrtletně aktualizovat Iqamu.. Nová služba je dostupná na online platformách Absher Individual, Absher Business, Muqeem a Qiwa.


Podle nedávno aktualizovaného vládního platebního systému lze poplatky Iqama platit čtvrtletně, každých šest měsíců nebo devět měsíců navíc ke stávajícímu ročnímu období.


Zaměstnavatelé musí platit poplatek za obnovení zahraničního pracovního povolení, což je800 saúdských rijálů měsíčně nebo 9 600 saúdských rijálů ročně. Cizinci mohou platit čtvrtletní poplatky za své vyživované osoby a doprovázející osoby, pokud si čtvrtletně obnovují povolení k pobytu. Měsíční poplatek je 400 saúdských rijálů na osobu.


Nový mechanismus umožní soukromému sektoru ekonomiky efektivněji hospodařit se svými finančními prostředky tím, že bude moci prodlužovat pracovní povolení svým zahraničním zaměstnancům podle jejich skutečných potřeb.


Kromě toho toto rozhodnutí podpoří růst podniků soukromého sektoru, přispěje k rozvoji trhu práce, zvýší jeho atraktivitu a zlepší pracovní prostředí, zpružní stávající smluvní vztahy a přiměje je držet krok s trendy světového trhu práce. market.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here